A szervezetünknek számtalan ásványi anyagra van szüksége ahhoz, hogy tökéletesen tudjon működni, de ezeket nem mindig visszük be táplálkozással, így pótolni ajánlott. A harmadik legnagyobb mennyiségű ásványi anyag a kálium az emberi szervezetben. Ez nélkülözhetetlen a kiegyensúlyozott működés érdekében.
A hiányának igen kellemetlen tünetei vannak, mint például inaktív reflexek, kóros szívverés/szívdobogás, vérszegénység és az erős fejfájás. Továbbá, előfordulhat magas vérnyomás, cukorbetegség, mirigyek duzzanata, valamint belekben jelentkező fájdalom is. Vannak különböző táplálékok, amikből sok kálium nyerhető.
Ezek a magnéziumban gazdag ételek, a citrusfélék, a zöldségek és a gabonafélék. A lazacban, csirkében, teljes tejben, a friss gyümölcslevekben és a mandulában is gazdagon megtalálható ez az ásványi anyag. Legfontosabb forrása a banán, avokádó és a kókuszvíz. De jó tudni, hogy például az Ősi Magnézium Asztali só 28% kálium-kloridot tartalmaz, tehát mindenképpen érdemes kipróbálni.
A kálium remek hatásai
Megfelelő szintje lehetővé teszi, hogy több oxigén jusson az agyba, ezzel stimulálva az idegi aktivitást és növelve a kognitív funkciókat. A kálium fontos szerepet játszik a rendszeres izomösszehúzódásban, így az izomgörcsök kockázatát nagyban csökkenthetjük napi egy banán elfogyasztásával.
Az ásványi anyag óvja a csontok erejét és tartósságát, az egyik legnagyobb előnye, hogy biztosítja az izomszövetek megfelelő fejlődését és az anyagcsere során felszabaduló energia hasznosítását. Továbbá, javítja a memóriát, fenntartja a vérnyomás normális szintjét az emberi szervezetben.
Különböző tanulmányok kimutatták azt, hogy a kálium szerves része a fehérjeszintézisnek is, ami pozitív hatással van a szövetek regenerálódására, illetve a kiegyensúlyozott anyagcserére. Nagy előnye még, hogy segíti a tápanyagok metabolikus feldolgozását. Ezek mellett, a kálium hatékony stresszoldónak számít, segít az idegi reflexek hatékonyságának növelésében, biztosítja a szív és a vesék megfelelő működését.
Szerepet kap a magnézium terhesség alatt
A magnézium több problémára jelenthet megoldást, izomgörcsök, stressz ellen, de a várandósság idején is jelentős szerephez jut. Rendkívül fontos a magnézium terhesség alatt, mivel ilyenkor a szervezet óriási átalakulásba kezd, jelentősen megnő a vitamin- és ásványianyag-szükséglete.
A testben több mint 25 gramm magnézium található, és ez a mennyiség a csontokban, szövetekben, vérben és a sejtek közötti folyadékban raktározódik. Azonban a várandósság idején ez a mennyiség nem elegendő. Ebben a periódusban fokozott szerepe van a szénhidrátok, zsírok, nukleinsavak és fehérjék anyagcseréjében.
Előnyei közé tartozik, hogy részt vesz az energiatermelésben, hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentéséhez, oldja a simaizomgörcsöket. Azért is szükséges a magnézium terhesség alatt, mert stimulálja több vitamin, ásványi anyag és nyomelem szabályozását, felszívódását. Hasznos a méhösszehúzódások, alhasi fájdalmak, haskeményedések csökkentésének tekintetében is.
Magnéziumhiány kellemetlen tünetei
Már a korai szakaszban a magnéziumhiány jelei lehetnek az alhasi görcsök, keményedések, a méhösszehúzódások, a gyakori fejfájás, valamint a gyakori hangulatingadozások. A magnézium terhesség alatt számos egészségügyi problémát kiiktathat. Bár a magzat feltölti a raktárait, a jelekre mégis figyelni kell, mert komoly szövődményei is lehetnek a terhesség alatti magnéziumhiánynak.
Ezzel az állapottal hozható összefüggésbe a terhesség alatti magas vérnyomás és a koraszülés is. Klinikai vizsgálatok azt igazolták, hogy a magnéziumot fogyasztó édesanyák nagyobb, egészségesebb babának adnak életet, és esetükben ritkábban fordul elő koraszülés, hirtelen gyermekhalál, születési rendellenesség.
Táplálkozással a felnőtt ember napi szükségletének töredékéhez jutunk csak hozzá, ami azt jelenti, hogy az egészséges szervezet számára is elengedhetetlen a megfelelő magnéziumpótlás. Terhesség, szoptatás idején pedig még inkább szükséges ez. Célszerű figyelni, hogy elegendő legyen a magnézium terhesség alatt.
Megnövelt mennyiségű magnézium terhesség alatt
Már a baba tervezésekor, a várandósság előtt is érdemes nagyobb mennyiségben bevinni a magnéziumot, ez 10 milligrammnyi mennyiséget jelent testsúlykilogrammonként naponta. Ez a mennyiségű magnézium terhesség alatt, egészen a szülésig fedezi a baba és a mama szükségleteit.
A napi 10 mg/testsúlykilogramm veszélyeztetett terhesség esetén is elegendő. Viszont ebben a helyzetben jobban oda kell figyelni arra, hogy ezt a mennyiséget valóban megkapja a szervezet. Ahhoz, hogy a magnézium terhesség alatt megfelelő mennyiségű legyen, rendszeres orvosi konzultáció szükséges a terhesség aktuális állapotának meghatározására.
Vigyázni kell, hogy a kismama ne lépje túl a megfelelő magnéziummennyiséget, mert a túladagolás hasmenést okoz, aminek komoly kockázata van. Csakis akkor segít a magnézium terhesség alatt, ha ideális mennyiségben visszük be a szervezetbe.