A korai stádiumban lévő betegek egy része teljesen tünetmentes. Az akut és krónikus veseelégtelenség okai és gyógyítása számos tényezőtől függ.
A veseelégtelenség kialakulása több dologból történhet, lehet prerenális, amely először is kevés vért juttat hozzá, a renális, ez mérgezést, fertőzést, szövetgyulladást, izomszövet- és vörösvértest-szétesést eredményezhet, a posztrenális, ami a húgyutak elzáródása miatt vezethet a probléma kialakulásához. Felismerni a legtöbb esetben nehéz, mivel ilyenkor hányinger, hányás, hasmenés és étvágytalanság jelentkezhet. A veseelégtelenség kezelése során fontos a folyadékbevitel és a megfelelő táplálkozás, sőt, még vízhajtókat javasolnak a beindítására, mivel az ion folyadékháztartást pótolni kell.
Olyan károsodást is szenvedhet, ami soha sem múlik el. A krónikus veseelégtelenség ez, amelynek jelentkezéséhez magas vérnyomás, gyulladás, valamint cukorbetegség vezethet. Ennek több stádiuma van. Leggyakrabban az első háromnál diétával, gyógyszeres kezeléssel javítható a működés, viszont az utolsóban már ez nem elég.